• Telif hakkı vb. durumlarda bilgi@bilgilendim.com mail adresine mail atılması halinde hızlıca incelenip, gerekli işlemler yapılacaktır. Şuan açılmasını istediğiniz konuları bilgi@bilgilendim.com mail adresine iletebilirseniz. En kısa sürede açılacaktır.

3 Ayrı Tabloyu Birleştirme - Detaylı Anlatım

bilgilendim

Administrator
Yönetici
Merhaba Arkadaşlar,

Ben yazılıma yeni başladım. Ancak aşağıda uzun uğraşlar sonunda 3 ayrı tabloyu birleştirmeyi rahatlıkla başardım. Umarım size de faydası olacaktır.

Aşağıda 3 farklı tabloyu eklerken neleri seçmemiz gerektiğini göstermeye çalıştım.

Aşağıdaki kod da;

İlk "from" 'dan önceki Tablo1.Kolon (Çıktısını istediğin tablo ve kolonunu yazıyoruz. Aynı tablodan birkaç tane kolon da yazılabilir) yada istenirse Tablo3.Kolon ( Farklı tabloda ki farklı kolonları da yazabiliriz)

İlk "join" 'den sonra 2. tablomuzu yazıyoruz. Sonrasın da "on" komutu yazıp, Tablo1 'i ve Tablo2 'nin ortak kolonlarını yazıyoruz. İkinci "join" 'den sonra 3. tablomuzu yazıyoruz. Yine aynı şekilde 2. ve 3. tablonun ortak kolonları ile birlikte kod 'taki gibi yazıyoruz.

Kod:
Select Tablo1.Kolon, Tablo3.Kolon from Tablo1

join Tablo2 on Tablo1.Ortakkolon = Tablo2.Ortakkolon
join Tablo3 on Tablo3.Ortakkolon = Tablo2.Ortakkolon
where Aranankolon='Aranankelime'

Aşağıda kendi tablolarımdan örnek olsun diye yazmak istedim. Ben aşağıdaki kodu C# 'ta program içerisinde Bilgilendim yazan yere '" + CmbAdsoyad.Text + "' yazarak aradığım isme ait zimmetlediğim bilgisayar adını ve nerede olduğunu kaydettiğim nerede tablosundan da nerede adını göstermek istedim. Aşağıdaki kod 'ta [ENVANTER] ve [NEREDE] datagridview 'daki kolon ismini daha güzel olarak değiştirmek için yaptım. Bu işlemi C# 'ta da yapabiliyorsunuz.

Kod:
select distinct bilgisayar_tbl.pcEnvanter, [ENVANTER ADI] nerede_tbl.neredeAdi [NEREDE] from bilgisayar_tbl
join personel_tbl on bilgisayar_tbl.perId = personel_tbl.perId
join nerede_tbl on nerede_tbl.neredeId = bilgisayar_tbl.neredeId
where perAdsoyad='Bilgilendim'

Soru yada sorularınız için bilgi@bilgilendim.com ( BİLGİLENDİM )
 
Üst Alt